Day 40: Hello, JELLO!

-
Did you buy it for a specific recipe? If so, make that recipe and either bring it to a gathering, eat it yourself, or freeze it.

What: Refills and Duplicates Why: Often we have duplicates of many bathroom items, such as shampoo, soap, q-tips, lotion, etc. Unfortunately, when we are at the store, we don’t remember what we have in the cupboard and end up buying more of something we really do not need. How: Here is an idea to make sure you do not…
What: Eating In Why: Six Reasons Why You Should Eat In 1. Save money – meat, vegetables, and even ice cream, are cheaper to buy in the store, prepare, and then eat, versus dining out. You can save thousands of dollars in a year by choosing to eat ONE less meal out/week. 2. Healthy Choices –…
What: Greeting Cards Why: When birthdays and anniversaries roll around, do you go into panic and think “oh, I have to go buy a card” or do you even forget about that special someone’s special day? Is sending a card more of a burden than a joy? Panic and dread no more! Time to organize…
What: Baking from scratch versus buying from the store Why: Baking from scratch may seem like a chore for some. When time is hard to come by, baking a batch of cookies for the office may not be the first thing on the list to do. Though pre-packaged food is not wrong nor am I going…
In an attempt to eat healthier in our home, I have been looking through my cookbooks and online for different “wholesome” recipes. We are big snackers in our home. At night we usually grab a snack and during the day, I have a hard time not eating a snack at around 3:00. It’s so easy…
What: Canning Why: “The effort it takes to can is not worth it!” That is a common thought when it comes to canning – but IS it worth it? 1. Cheaper – tomatoes, peaches, beans, etc. When they are in season, they are CHEAP! Why not take advantage of those season-low prices and buy a lot,…